Merkez: Konya Yolu 40. Km. 06839 Gölbaşı Ankara
0 312 615 30 00

Toplam Personel

1026

Ar-Ge Personeli

101

Uzmanlık Alanları

Yazılım, Bilgi Güvenliği, CBS

Sektör

Uydu, Haberleşme, Kablo TV, Bilişim

2018 Cirosu

1.861.429.016,43₺

Yatırımcı Arayışı

İşbirliği Arayışı

Türksat A.Ş., uydular üzerinden haberleşme hizmetlerini gerçekleştiren uydu operatörlerinden biridir. Ulusal egemenlik kapsamındaki uydu yörünge pozisyonlarını işletme yetkisine sahip olan Türksat, sahip olduğu kablo platformu üzerinden de yurtiçi abonelerine Kablo TV ve internet hizmeti verir. e-Devlet Kapısı’nın altyapısını ve kamu kurumları ile entegrasyonunu üstlenen Türksat, genişbant VSAT projeleriyle uydularımızın etkin biçimde kullanılmasına öncülük eder. Uydu ve kablo operasyonlarının yanı sıra Bilişim Teknolojileri alanındaki hizmetleri ile kamu kurumlarının bilişim ihtiyaçlarına profesyonel proje yönetim anlayışı ile çözümler üretir.

Türksat Bilişim; alanında 300’ü aşkın uzman çalışanı, 200’ün üzerinde yurt içi ve dışı aktif projesi, kamu ve özel sektör tecrübesi ile bilgi teknolojileri sektörünün önemli aktörlerinden biridir. Sahip olduğu tecrübe ve insan kaynağı ile Türksat Bilişim, uluslararası standartlara uygun profesyonel proje yönetimi anlayışını benimsemektedir.

Bir Türksat A.Ş. markası olan Türksat Bilişim, çözüm ortaklığı yaklaşımıyla kamu yararını gözetmekte, portföyünde bulundurduğu hizmetler ile kamunun bilişim alanındaki farklı ihtiyaçlarına cevap vermekte ve kurumların e-Dönüşüm süreçlerini başarı ile tamamlayabilmeleri için gerekli tüm bilişim ihtiyaçlarına anahtar teslim çözümler üretmektedir.

BELGENET

Türksat mühendisleri tarafından geliştirilmiş, kurumsal belgelerin yasal mevzuat ve standartlara uygun şekilde elektronik ortamda güvenli ve etkin olarak yönetilmesini, teknolojik ve yasal gelişmelerin sisteme hızlı ve doğru biçimde uygulanmasını Türksat güvencesi altında sağlayan Elektronik Belge Yönetim Sistemi çözümüdür.

2019 yılı itibarı ile Cumhurbaşkanlık ve 9’u Bakanlık seviyesinde olmak üzere 72 kurum, 250 binden fazla kullanıcı Belgenet™ kullanmaktadır.

Anahtar Teslim e-Dönüşüm Projeleri

Anahtar Teslim Proje hizmeti ile kamu kurumlarının büyük çaplı e-Dönüşüm projelerinde entegratör olan Türksat Bilişim; süreçlerini dijitalleştirmek isteyen kurumlarla e-Dönüşüm projeleri gerçekleştirmektedir. Bilişim projelerinin optimum performans göstergeleri ile analiz sürecinden proje teslimine kadar tüm süreçlerinin doğru paydaşlar belirlenerek profesyonel proje yönetimi anlayışı ile yönetilmesi Türksat sorumluluğundadır. Anahtar teslim proje hizmeti ile e-Dönüşüm proje ihtiyaçlarını çözüme kavuşturan kamu kurumları ve ihtiyaçlara çözüm üreten özel sektör firmalarını yöneten Türksat, kamu yararını gözetirken özel sektörün de gelişimine katkı sağlamaktadır.

Yönetilen projeler arasında KKTC’de gerçekleştirilen e-Devlet Programı ayrı bir yere sahiptir. e-KKTC Programı bir ülkenin e-Devlet altyapısının; yazılım, sistem, mimari ve tasarım anlamında baştan uca planlanması ve yürütülmesi açısından yüksek katma değere sahiptir. Türkiye’nin e-Devlet alanındaki bilgi ve birikimine katkı sağlayan program Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı yürütmesi altında Türksat Bilişim tarafından yapılmaktadır.

Akıllı Çözümler

“Marka Sahibi Şehirler İçin Akıllı Bileşenler” sloganı ile yola çıkan Türksat, Ülkemiz e-Devlet ve bilişim stratejilerine uyumlu şekilde vatandaşlara hızlı, kaliteli belediyecilik ve akıllı kent hizmetlerinin verilmesinde aracı olmayı; ulaşım, sağlık, güvenlik, enerji ve çevre dostu uygulamalar gibi birbiriyle etkileşimi olabilecek akıllı belediyecilik hizmetlerinin, Ülkemiz e-Devlet ve bilişim vizyonunun da destekleyeceği şekilde entegre ve katma değerli hale getirilmesini kendisine vizyon edinmiştir.

Akıllı çözümler ile ilgili olarak analiz sürecinden başlayarak sözleşmenin ve şartnamelerin hazırlanması, paydaş yönetimi, firma görüşmeleri, proje çalışmaları, teklif hazırlama, ödeme modelleri gibi noktalarda süreç ve proje yönetimi gerçekleştiren Türksat, akıllı çözümler alanında değerli tecrübelere sahiptir. Bu tecrübenin akıllı çözümlere ihtiyaç duyan kamu kurumlarına aktarılması ve Türksat’ın bu alanda kamu kurumlarının en önemli çözüm ortağı olması hedeflenmektedir.

Örnek bir çalışma olarak, Ağustos 2017’de Türkiye’nin en kapsamlı akıllı şehir projesi, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Türksat ve Türk Telekom çözüm ortaklığı ile gerçekleştirilmiştir.

Diğer Ürün & Hizmetler

Kamunun farklı ihtiyaçlarına uygun çözümler sunan Türksat Bilişim markasının verdiği diğer hizmetler arasında; BT Teknik Danışmanlık,Teknik Şartname Danışmanlıkhizmetleri, Arşivnetve Dijital Arşiv Sistemigibi birçok bilişim ürün ve hizmetinin yanı sıra kamu kurumlarına veri yedekleme ve sunucu barındırma hizmeti veren FKM (Felaket Kurtarma Merkezi), iletişim kanallarıyla ilgili projeler gerçekleştiren Kamu İletişim Merkezi, kurumların merkez ve uç noktaları arasında iletişim altyapısı kuran MPLS ve bilgi güvenliği hizmeti veren Siber Güvenlikyer alır. Uzak mesafeden gemilerin izlenmesine imkân sağlayan Türksat LRITve gözlem uyduları üzerinden coğrafi bilgi teknoloji hizmeti sunan Türksat Globe’u işleten Türksat Bilişim, bulut çözümler sunan SatCloudve Büyük Veri & İş Zekası & Veri Görselleştirmegibi sektöre yönelik farklı ürün ve hizmetleri ile kamu kurumlarının en önemli çözüm ortaklarından biridir.

Kamu kurumları için yapılan tüm bu e-Dönüşüm süreçlerinin vatandaşa olan yansıması ise e-Devlet Kapısıolup turkiye.gov.tr portalinin işletilmesi Türksat Bilişim sorumluluğundadır.